Jakie uprawnienia trzeba posiadać, by wykonywać badanie wzroku?
W związku z tym, że nasze oczy są współcześnie znacznie bardziej eksploatowane niż miało to miejsce kiedyś, zmieniły się również ich potrzeby. Aby zapewnić naszym oczom długą, a przy tym komfortową pracę, powinniśmy zgłaszać się na profilaktyczne badania wzroku minimum raz na 2 lata. Na wizytę należy umówić się także w przypadku, gdy odczuwamy bóle głowy, pogorszeniu uległa ostrość widzenia, mamy problem z widzeniem przestrzennym lub kłopoty sprawia nam odczytywanie drobnych liter. Do jakiego specjalisty powinniśmy się jednak udać z potrzebą zbadania wzroku?
Badanie wzroku – kto dysponuje niezbędnymi uprawnieniami?
Badaniem wzroku może zajmować się optometrysta, czyli przedstawiciel zawodu zaliczanego do systemu ochrony zdrowia. Optometrystą może stać się magister lub magister inżynier studiów wyższych na kierunku (bądź specjalności) optometria oraz absolwent studiów podyplomowych z optometrii. Dysponuje on uprawnieniami do przeprowadzania badań wzroku z zakresu ostrości wzroku, ruchu gałki ocznej, pola widzenia, poziomu swobody widzenia oraz ciśnienia śródgałkowego. Jeśli jednak zależy nam na bardziej kompleksowych pomiarach, warto wybrać się do Dąbrowy Górniczej na badanie wzroku przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów z dziedziny okulistyki.
Kto jeszcze może badać nasz wzrok?
Osobą, do której najczęściej udajemy się w przypadku problemów z oczami, jest okulista. Aby pracować w tym zawodzie, musi on mieć ukończone medyczne studia o odpowiedniej specjalizacji (tj. okulistyki) oraz zdobyć tytuł lekarza. Kompetencje, które przysługują okuliście, reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Należy do nich wykonywanie badań narządu wzroku oraz diagnozowanie chorób oczu, ale może też w ich ramach przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, przepisywać leki na receptę, dobierać szkła korekcyjne czy zajmować się szeroko pojmowaną profilaktyką.